14 Aralık 2008 Pazar

12 Kasım 2008 KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
Erciyes Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencilerine Live Sanatsal Malzeme tanıtım semineri düzenledik. Ardından Sanatın Anadolu Aydınlanması 2010 projesini anlattık. Resim bölüm başkanı Yrd. Doç. Hakan Pehlivan ve Vedat Çolak bizleri üniversitenin resim atölyelerini ve baskı atölyelerini gezdirdiler. Heyecanla Kayseri proje grubunu bekliyoruz.14 Kasım 2008 GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

Projeye katılımı beklenen üniversitelerden biriside Gaziosmanpaşa Üniversitesi. Live Sanat olarak Eğitim Fakültesi öğrencilerine sanatsal malzemeleri tanıttıktan sonra Sanatın Anadolu Aydınlanması projesini anlattık. Güzel Sanatlar Eğitimi bölüm başkanı Yrd. Doç. Ersoy Yılmaz tarafından proje grubu oluşturuluyor.26 Kasım 2008 KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİKütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve öğretmenleriyle güzel bir gün geçirdik. Live Sanatsal malzeme tanıtım seminerimizin ardından Sanatın Anadolu Aydınlanması 2010 projesini anlattık. Projenin amacından, işleyişinden ve sürecinden konuştuk. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi projeye katılan 20 üniversiteden biri olmayı kabul etti. Resim bölüm başkanı Doç. Dr. Lale Altınkurt ve resim bölüm başkan yardımcısı Öğrt. Gör. Murat Ateşli’nin organize ettiği proje tanıtım toplantısında resim, grafik, seramik, animasyon bölümü son sınıf öğrencileri, doktora öğrencileri ve öğretim görevlileri katılarak proje hakkında görüş ve yorumlarını paylaştılar. Proje içinde yer alan Dumlupınar üniversitesi, farklı disiplinlerden oluşan bir proje grubu oluşturarak aralarında bir de lider belirleyecekler. Ve ardından tek bir ortak kavramdan yola çıkarak çalışmalarına başlayacaklar… Heyecanla proje gelişmelerini bekliyoruz..Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Mahmut Ayhan'a Sanatın Anadolu Aydınlanması 2010 projesi hakkında görüşlerini sorduk.


2010 Avrupa kültür başkenti etkinliği kapsamı altında tasarlanan, Anadolu'nun kültürel yaşamını ve kültürel gelişimini çağdaş bir üslupla, uluslararası platformda sergileme imkanı bulabileceği, "Sanatın Anadolu Aydınlanması" konulu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok yerinde bir düşünce olarak algılıyorum. Bunu düşünenleri de kutlamak gerekir. Uygarlıkların beşiği olarak kabul edilen Anadoluda yaşayan toplumlar, kendilerinden önce yaşamış olan toplumların kültürel değerlerini hep korumuşlar ve beğendiklerini de sahiplenerek devam ettirmişlerdir. Bu mirasın günümüzdeki sahipleri olarak bizlerin de koruması, ortaya çıkarması ve yeni değerler ekleyerek evrensel kültüre katkıda bulunmamız gerekmektedir. Her olgunun bir temeli olduğu gibi sanatın da bir temeli, gelişim süreci vardır. Bu gelişim süreci sırasında geçmiş uygarlıkların izlerine ne kadar atıfta bulunulursa, ortaya çıkan eserler de o derce insancıl ve evrensel bir değer taşır. Fakültemizin üstlendiği görev de yerel estetik değerlerden hareketle yeni evrensel değerlere ulaşmak olduğu için, bu proje ile kendimize yeni bir çalışma gerekçesi bulmuş olduk.

Sizce Sanatın Anadolu Aydınlanması projesi, üniversitenize ve proje katılımcılarına ne gibi katkıları olacaktır?

Öncelikle, üniversitemizin bulunduğu bölge çok eski ve farklı uygarlıkların üst üste yaşadığı bir çevre olmuş. Üniversitemizin yürüttüğü Seyit Ömer Höyüğü kazısı buluntuları milattan önceki 12 000’li yıllara kadar tarihlenmekte, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin yaşandığı bir bölgede bulunmaktayız. Önemli yerleşim ve kültür kalıntılarının bulunduğu Frig vadilerinin büyük bir kısmı ilimiz sınırları içindedir. Helenistik ve Roma dönemlerinin yaklaşık 100 000 nüfuslu olduğu tahmin edilen Aizanoi kenti kalıntıları buradadır. Bu kentte tarihte bilinen ilk borsacılık işlemlerinin yapıldığını gösteren alanlar ve yazıtlı blok taşlar ile spor karşılaşmalarında kazananlar için kazınmış taşlardan oluşan şampiyonlar anıtı bulunmaktadır. Zevus tapınağı duvarındaki meander diye isimlendirilen motif daha sonraki Selçukluların halı ve kilimleri ile binalardaki taş oymacılıklarına konu olmuştur. Seramik ve çinicilik çok eskilere dayanan kültür ve sanat ürünlerinin hammaddesi olmuştur. Termal kaynaklar şimdi olduğu gibi eski dönemlerde de insanların ilgisini çekmiş ve bir ziyaret yeri olarak önemli bir merkez olmasını sağlamıştır. Şimdi içinde bulunduğumuz böyle bir ortamda sanatsal değerler yaratmak ve bunları daha çok insana göstermek açısından önemli katkılar sağlayacak olan bu proje , üniversitemize ve fakültemize farklı bir kimlik de kazandırmış olacaktır. Projeye katılanlar açısından da bir silkiniş ve kendini bulma, sanat anlayışına zenginlikler katma açısından iyi bir fırsat yaratmış olacaktır.

Sanatın Anadolu Aydınlanması projesi ile bir farkındalık yaratılabilinir mi? Anadolu'da bulunan üniversitelerdeki genç nesillerin kendi topraklarının taşıdığı kültürden haberdar olmaları kendi bireysel gelişimlerini tamamlamaları açısından ne kadar önemli? Bir öğretmen kimliğinizle yorumlarınızı alabilir miyiz?

Önce de belirttiğim gibi, içinde bulunduğumuz bu tarihi çevreyi tanıma açısından öğrencilerimizin motivasyon kazanmalarına, ilgilerinin artmasına ve onlarda yeni düşüncelerin ortaya çıkmasına fırsat vereceğini düşünüyorum. Günümüz sanat ürünlerinin, teknolojinin imkanları da kullanılarak köklü ve çağdaş bir görünüm kazanmaları ancak bu tarz motivasyonlarla sağlanabilir. Modern anlayışın ortaya çıkardığı tekil düşüncenin birbirine benzeyen sanat ürünleri yerine, kimliği olan eserlerin yaygınlaşması insanlık adına daha samimi ve anlaşılır bir dünya kurulmasına da vesile olacaktır.

1 Aralık 2008 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ BUCA EĞİTİM FAKÜLTESİ
Buca Eğitim Fakültesi Resim eğitimi bölüm başkanı Prof. Bedri Karayağmurlar bizleri üniversite atölyesinde ağırlayarak proje hakkında görüştük. Bedri Karayağmurların yapmış olduğu çalışmaları yakından görmek bizleri heycanlandırdı. Buca Eğitim fakültesinin proje grubunu sabırsızlıkla bekliyoruz. :)


1 Aralık 2008 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini ziyaret ettik. Resim bölüm başkanı Prof. Mümtaz Sağlam ile proje hakkında konuştuk. Dokuz Eylül üniversitesi proje grubu oluşturmaya başladı.

2 Aralık 2008 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
2 Aralık 2008 Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini ziyaret ettik. Temel Eğitim bölümü öğretim görevlisi Ebru Nalan Sülün bize yardımcı olarak tüm ilgili birimlere proje hakkında duyuruyu yaptı. Ali Akdamar, Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencilerine projenin amacından bahsetti. Resim bölüm başkanı Yrd. Doç. Oğuz Haşlakoğlu ile sanat hakkında ve Sanatın Anadolu Aydınlanması projesi hakkında görüştük. Sanatın Anadolu Aydınlanması projesi Antalya proje grubu oluşturuluyor.
Akdeniz Üniversitesi proje grup lideri Ebru Nalan Sülün.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sayın blog yöneticisi bloğunuzda paylaştığınız makaleler çok dikkatimizi çekti. İç açıcı bilgiler vermişsiniz. Notebook özel servisi olarak başarılarınızın devamını dileriz.